Zriadenie školy

Povereníctvo školstva a osvety so súhlasom Povereníctva pre financie ... výnosom zo dňa 12. augusta 1946 ... zriaďuje v obci Rakovec nad Ondavou Štátnu obvodnú meštianskú školu s platnosťou od 1. septembra 1946. Škola bude mať tri definitívne postupné triedy, systemizuje sa miesto riaditeťa, tri miesta literných odborných učiteľov a miesto učiteľky domácich prác. Obvod školy bude pozostávať z územia obcí Rakovec nad Ondavou, Moravany, Nižný Hrušov a Lesné. Škola bude umiestnená v budove Wengerovského kaštieľa v Rakovci nad Ondavou a zástupcovia zainteresovaných obcí sa zaviazali potrebné adaptačné práce previesť vlastným nákladom postupne v troch najbližších školských rokoch. O založenie školy sa zaslúžili najmä páni školský inšpektor Pavol Colák, člen SNR Pavol Fedorišin a Šiovic - mlynár v Rakovci n.O. Prvým riaditeĺom bol Ján Vrtík, prideleným učiteľom Ján Velikanič, Ján Seman, gr. k. kaplán, Ján Petrún, r.k. kaplán. Do prvej triedy nastúpilo 71 žiakov, 38 chlapcov a 33 dievčat. 10. novembra 1946 bolo založené rodičovské združenie, predsedom sa stal Pavol Staruch.

V šk. roku 1953/54 škola už má všetkých 8 ročníkov. V šk. roku 1954/55sa riaditeľom stáva Andrej Šubjak, škola má 9 tried v ôsmych ročníkoch. Žiaci 8. ročníka robili začiatkom júna písomné a ústne záverečné skúšky.

Voľnočasové aktivity

25. februára 1951 bola založená Pionierská organizácia, od roku 1958 je do školy pridelená skupinová vedúca p. Irena Nemcová. PO sa vo svojej činnosti zameriavala okrem ideologickej práce aj na zber druhotných surovín a pomoc poľnohospodárstvu. Výnosy z týchto aktivít pomáhali nakupovať vybavenie školy - televízory, nábytok, športové potreby, ale boli i prínosom pre zásobovanie školskej stravovne - zemiaky, koreňová zelenina, ovocie.  Ako perličku možno uviesť, že pomáhali družstevníkom aj pri zbere konopí (koľkí z dnešných brigádnikov by takúto možnosť zneužili?)

13. mája 1956 sa uskutočnil prvý športový deň-sútaže v ľahkej atletike za účasti okolitých škôl - OSŠ Trhovište a NŠ Moravany, ktorý sa neskôr stal pravidelným, a na ktorom sa striedali i ďalšie školy, napr. Nižný Hrabovec, Budkovce, Sačurov, Sečovská Polianka. Od roku 1962 sa športové aktivity rozšírili aj na zimné mesiace, keď sa zásluhou p. Micanka pripravovala ľadová plocha - vedrami zo školskej studne. Neskôr pribudli aj mantinely a od roku 1967 sa organizoval pre školy okresu turnaj v ľadovom hokeji, na ktorom sa neskôr zúčastňovali i družstvá z Michaloviec, Humenného, Trebišova, Veľkého Šariša a pod. Túto aktivitu ocenil aj p. Golonka, reprezentant v hokeji, ktorý školu navštívil v roku 1968. Naši žiaci pravidelne víťazili v okresnom kole a v roku 1971 sme skončili na 3. mieste v kraji. Neskôr sme doplňali školské športové stredisko pri V. ZŠ v Michalovciach vždy aspoň jedným útokom.

Podobné výsledky sme dosahovali aj v iných športoch - hádzana, volejbal, no hlavne futbal, v ktorom sme v roku 1977 zvítazili v krajskom kole v konkurencii žiakov VSS Košice a Tatrana Prešov, (1972 víťaz okresu,1975 víťaz okresu).

Kultúrne tradície vidieka udržiaval od roku 1958 tanečný krúžok, od roku 1970 pod názvom "Radosť", ktorý postupne viedli p. Fellegiová, Hrindová, Dupaľová a Hnáthová. Hlavne  pod taktovkou p. Hrindovej dosahoval popredné umiestnenia na súťažiach rôznych úrovní a vystupovali na folklórnych festivaloch od Sobraniec po Prahu, na popredných miestach končieval v súťažiach od okresnej po celoslovenskú úroveň - 1963 : 1. miesto v okrese,1970: 1. miesto v okrese,1971: 1. miesto v okrese,1973: 1. miesto v okrese i kraji, na celoslovenskej prehliadke mnohé ocenenia,1975 1. v okrese,2. v kraji, atď.

Tradíciu mali aj divadelné predstavenia nacvičované tak učiteľmi ako aj žiakmi.