Kto sme ? Čo robíme ? Kto patrí medzi nás ?
O tomto sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.
Strom života je nezisková organizácia orientovaná na voľno časové aktivity detí a mládeže, enviromentálnu výchovu a záchranu kultúrneho dedičstva. Sformoval sa z prvého ochranárskeho hnutia mládeže na Slovensku. v súčasnosti sa Strom života orientuje na systematickú celoročnú prácu, ktorú realizuje prostredníctvom svojich projektov na území Slovenska. Strom života má v súčasnosti okolo 6400 členov.
V našej škole vznikol prvý krúžok Stromu života v septembri 2003 pod názvom Ondavčan. Založila ho vedúca Dr. Jarmila Lehotayová a 12 žiaci 7. ročníka. Členmi krúžku sú S. Bakajsová, N. Čekľovská, L. Ďurinová, M. Hoptajová, J. Fejko, H. Gadžová, A. Kozelová,S. Kaľuhová, S. Lašíková, J. Titko, D. Veselinyová.
Spolu so školákmi z celého Slovenska, ale i z Čiech a Moravy sa zúčastňujeme projektu Modré z neba, ktorý sa zaoberá znečisťovaním ovzdušia. Všade na svete majú ľudia problémy so znečisteným životným prostredím. Aj inde vo svete môžete vidieť ryby zomierajúce v znečistených vodách, aj tam sú znečistené, choré lesy, práve tak ako u nás. Môžu za to exhaláty( plyny, popolček, prach, dym apod. ), ktoré do ovzdušia vypúšťajú elektrárne, továrne, autá zo všetkých krajín Európy. Ak sa nechceme dívať po daždi na vysušené lesy, trávu, kvety, mali by sme začať konať. Zapojením sa do projektu Modré z neba, ktorý monitoruje kyslé dažde( dôsledok znečisteného ovzdušia ), prispievame svojou troškou k práci vedcov, ktorí výsledky nášho prieskumu potom vyhodnocujú a vyvodzujú závery. Pri práci na projekte sme sa stali tak trochu vedcami, tak trochu novinármi. V jesennej časti sme postavili malú pozorovaciu stanicu a merali sme množstvo a pH zrážok. Okrem tejto „ vedeckej práce „ sme uvažovali a skúmali, kto alebo čo v našom okolí spôsobuje, že zrážky sú kyslé, a čo môže urobiť každý z nás preto, aby z oblohy „nepršala“ kyselina sírová, siričitá, dusičná, či dusitá a im podobné chemické zlúčeniny.
Sme veľmi radi, že sa medzi nás - Stromákov – pridalo 11 dievčat 8. ročníka, ktoré vytvorili krúžok pre projekt Živá voda. Sú to M. Zitrická, Z. Tkáčová, J. Minárová, M. Karafová, M. Kaľuhová, E. Gadžová, M. Mojžišová, D. Sevková, I. Molnárová, I. Krupová. Táto „ babská skupina „ bude monitorovať rieku Ondavu, zisťovať kvalitu vody, sledovať okolie rieky, pozorovať rastliny a živočíchy v jej okolí. Okrem toho sa naučia rozoznávať pozitívne a negatívne zásahy človeka do krajiny.
Činnosť krúžkov však nie je zameraná len na prácu na projektoch, ale zahŕňa v sebe aj mimoškolskú činnosť detí - exkurzie, zábavné a športové popoludnia, návštevy múzeí, divadiel, školské výlety. Z akcií, ktoré sme pripravili, spomeniem úspešnú karnevalovú tombolu, sánkovačku 5.-9. ročníka, valentínsku party, exkurziu do Botanickej záhrady, návštevu výstavy Dinosaurov v Optime-4., 5. ročník, návštevu Mineralogického múzea v Košiciach, planetária – 8.,9. ročník.
Aj touto cestou by sme chceli poďakovať všetkým sponzorom, ktorí prispeli cenami do tomboly, Obecnému úradu Rakovec nad Ondavou a Moravany za dobrú spoluprácu a všetkým, ktorí sa rozhodli venovať 2 % dane na činnosť Stromu života.
Veríme, že na akciách, ktoré pre Vás pripravíme, sa nielen veľa dozviete, ale zažijete aj veľa zábavy.
PaedDr. Jarmila Lehotayová,
vedúca krúžku Ondavčan
Programy stromu života
Krajina pokladov
Program "Krajina pokladov" zaobera sa kultúrnym a príodným dedičstvom na našom území. Je rozdelený na dva samostatné projekty : v prvej časti s názvom "Pamiatky okolo nás" sa účastníci oboznámia so základnou terminológiou v oblasti pamiatkovej ochrany a naučia sa orientovať v problematike kultúrneho a prírodneho dedičstva. V druhej časti nazvanej"Živá história" budú účastníci sledovať historický vývoj svojho okolia, oboznámia sa s ľudovou, sakrálnou architektúrou a pod.
Cieľom programu"Krajina pokladov" je, aby si účastníci rozšírili svoje vedomosti o vlastnom okolí, jeho histórii a výnimočných lokalitách a aby sa oboznámili aj s problémami, ktoré s ochranou našich pamiatok súvisia. Okrem toho sa môžu podieľať na vytvorení "Zoznamu 100 najohrozenejších pamiatok Slovenska očami detí ", navrhnú lokalitu či pamiatku do svetového zoznamu UNESCO, vytvoria si "Album pamiatkára " a navrhnú turistickú trasu zo zaujímavých lokalít svojho okolia. Pri riešení jednotlivých úloh budú účastnici prichádzať do styku so zodpovednými inštitúciami a zaujímavými ľuďmi pracujúcimi v oblasti pamiatkovej ochrany. Účastníci sa môžu zapojiť do obidvoch projektov alebo si môžu vybrať len jeden z nich - podľa vlastnéhozáujmu a náročnosti úloh. Program prebieha od septmbra do augusta nasledujúceho roku.
Modré z neba
Program "Modré z neba" je zameraný na monitorovanie znečistenia ovzdušia. Skladá sa z troch nezávislých projektov.
"Kyslý dážď " - meranie kyslosti zrážok vo vlastnoručne vyrobených monitorovacích staniciach.
"Lišajníky" - pozorovanie lišajníkov ako bioindikátorov znečistenia ovzdušia.
"Ozón" - pestovanie tabakových semienok ako "prírodných meracích staníc" prízemného ozónu.
Výsledkom meraní a pozorovaní v jednotlivých projektoch v programe je vytvorenie celkového obrazu kvality ovzdušia, ktorý deťom pomôže pochopiť všetky zaujímavé deje,prebiehajúce okolo nás. Pre účastníkov projektov pripravujeme v priebehu roka rôzne súťaže, pre vedúcich Krúžkov stromu života odborné semináre a pracovné stretnutia, na ktorých sa budú mať možnosť stretnúť s poprednými odborníkmi z oblasti meteorológie, lichenológie, enviromentalistiky a pod. Program prebieha od septembra do augusta nasledujúceho roku.
Zakliata hora
Program "Zakliata hora" sa zaoberá problematikou odpadov. Účastníci sa v ňom venujú štyrom základným činnostiam - zisťovaniu možností recyklácie druhotných surovín v ich regióne, monitorovaniu neriadených a "čiernych" skládok v obci, skúmaniu enviromentálneho povedomia pomocou ankety a zavádzaniu separovaného zberu na vybranej škole a v domácnostiach. Výsledkom pozorovaní je vytvorenie celkového pohľadu na situáciu odpadového hospodárstva nielen vich regióne, ale na celom území Slovenska. Program prebieha od septemdra do augusta nasledujúceho roku.
Živá voda
Program "Živá voda" je zameraný na zisťovanie kvality našich riek na Slovensku. Je rozdelený na tri časti:
- "Rieka a voda v nej" - sledovanie vybranej rieky, pomocou indikátorových papierikov sa zisťuje pH vody v rieke, obsah dusičnanov a tvrdosť vody. Údaje sa zapisujú do tabuliek výsledkov a posielajú na vyhodnotenie.
- "Breh rieky" - pozorovanie výskytu rastlín a živočichov na brehu rieky.
- "Aké zelené je vaše povodie?" - pozorovanie ako ľudská činnosť vplýva na to, čo sa s riekou deje. V týchto častiach účastníci sledujú vybranu reiku a jej okolie, zisťujú kvalitu vody, hľadajú živočichy a rastliny, ktoré žijú a rastú v nej, pri nej a vďaka nej a učia sa rozpoznávať, ako ľudská činnosť vplýva na to, čo sa s riekou deje. Pozorovania prebiehajú od januára do decembra.